Interpretacja indywidualna z dnia 29.09.2016, sygn. IPPP1/4512-630/16-3/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-630/16-3/MP
w zakresie opodatkowania przekazania samochodu na cele osobiste niezwiązane z działalnością gospodarczą
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2016 r. (data wpływu 8 sierpnia 2016 r.), uzupełnionym poprzez uiszczenie opłaty w dniu 19 września 2016 r. (data wpływu 19 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania samochodu na cele osobiste niezwiązane z działalnością gospodarczą - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 sierpnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania samochodu na cele osobiste niezwiązane z działalnością gospodarczą.
Wniosek uzupełniono w dniu 19 września 2016 r. poprzez uiszczenie opłaty za wydanie interpretacji indywidualnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe :
Wnioskodawca od 1 stycznia 2015 roku prowadzi samodzielną działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności w przeważającym zakresie jest inżynieria i związane z nią doradztwo techniczne. Działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych według 19% stawki liniowej. Wnioskodawca jest także czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT.
Dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiot leasingu będzie stanowił środek trwały leasingodawcy i będzie przez niego amortyzowany. W okresie trwania umowy leasingowej opłaty leasingowe z tytułu używania samochodu osobowego będą stanowić po stronie leasingodawcy koszt uzyskania przychodów, wraz z podatkiem VAT, w tej części, w jakiej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega on odliczeniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty