Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2016, sygn. IPPB2/4511-562/16-3/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-562/16-3/MK
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód z tytułu objęcia udziałów w Spółce nabywającej w związku z wniesieniem udziałów w Spółce Zbywanej I i II?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2016 r. (data wpływu 18 sierpnia 2016r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, tzn. podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca będzie udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstanie z przekształcenia spółki A spółka jawna (obecnie Wnioskodawca jest jej wspólnikiem) (dalej: Spółka zbywana I), posiadającym bezwzględną większość praw głosu (tj. ponad 50% udziałów) w Spółce zbywanej I. Wnioskodawca jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością B (dalej: Spółka zbywana II), posiadającym w niej bezwzględną większość praw głosu (tj. ponad 50% udziałów). Wnioskodawca jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka zbywana III), w której nie posiada bezwzględnej większości praw głosu (tj. poniżej 50% udziałów). Wnioskodawca jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka zbywana IV), w której nie posiada bezwzględnej większości praw głosu (tj. poniżej 50% udziałów). Spółka zbywana I, II, III i IV podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. W celu utworzenia struktury holdingowej mającej na celu doprowadzić do efektywniejszego zarządzania aktywami Wnioskodawca wniesienie wszystkie posiadane przez siebie udziały w Spółce zbywanej I, II, III i IV do nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, która będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: Spółka nabywająca). Wniesienie udziałów w Spółce zbywanej I, II, III i IV do Spółki nastąpi w ramach jednej czynności prawnej, tj. jednego dnia na pokrycie udziałów w podwyższonym na mocy jednej uchwały kapitale zakładowym Spółki nabywającej. Udziały w Spółce zbywanej I, II, III i IV zostaną wniesione przez Wnioskodawcę do Spółki nabywającej po jej zarejestrowaniu w Rejestrze Przedsiębiorców jako aport w celu objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki nabywającej. Na skutek nabycia przedmiotu aportu (udziałów w Spółce zbywanej I i II) Spółka nabywająca będzie posiadała liczbę udziałów, dającą jej bezwzględną większość praw głosu (tj. ponad 50% głosów) w Spółce zbywanej I i II. Natomiast na skutek nabycia przedmiotu aportu (udziałów w Spółce zbywanej III i IV) Spółka nabywająca będzie posiadała liczbę udziałów w Spółce zbywanej III i IV, nie dającą jej bezwzględnej większości praw głosu (tj. poniżej 50% głosów) w Spółce zbywanej III i IV. Wnioskodawca w zamian za aport otrzyma wyłącznie udziały Spółki nabywającej, wyemitowane przez Spółkę nabywającą o wartości nominalnej zbliżonej do wartości udziałów wszystkich Spółek Zbywanych, przy czym Wnioskodawca nie otrzyma od Spółki nabywającej żadnej (w tym częściowej) zapłaty w gotówce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty