31.08.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.08.2016, sygn. IPPP3/4512-443/16-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-443/16-2/IG

Czy planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie kwalifikowana jako transakcja zbycia przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony - przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2016 r. (data wpływu 17 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji za zbycie przedsiębiorstwa bądź zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji za zbycie przedsiębiorstwa bądź zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej Wnioskodawca) jest spółką prawa polskiego. Celem jej utworzenia jest wybudowanie pawilonu handlowego a następnie najem lokali handlowych zlokalizowanych w tym pawilonie. Pawilon handlowy zostanie wybudowany i oddany do użytkowania w terminie do czerwca 2017 roku. Wnioskodawca będzie uzyskiwał przychody z najmu przedmiotowego pawilonu handlowego od lipca 2017 roku a następnie po kilku miesiącach działania Wnioskodawca zamierza sprzedać powyższą nieruchomość. Kupującym będzie spółka prawa polskiego lub osoba fizyczna lub podmiot zagraniczny (Kupujący). Wnioskodawca nabył prawo własności gruntu, na którym zbudowany zostanie pawilon handlowy od osoby prawnej w ramach jednej transakcji kupna na podstawie zawartej umowy przedwstępnej i następnie umowy ostatecznej. Umowa ostateczna została zawarta w kwietniu 2016 roku. Budowa pawilonu handlowego nastąpi w części ze środków własnych Wnioskodawcy a w części zostanie sfinansowana długoterminowymi pożyczką i kredytem bankowym. Bank ustanowi zabezpieczenia tego kredytu na majątku Wnioskodawcy, m.in. zabezpieczeniem będzie hipoteka na Nieruchomości. Obecnie Nieruchomość nie została przez Wnioskodawcę w żaden sposób wyodrębniona w ramach prowadzonej przez niego działalności (organizacyjnie, finansowo, księgowo, czy gospodarczo), lecz na dzień złożenia niniejszego wniosku jedyne składniki majątkowe będące w posiadaniu Wnioskodawcy związane są z Nieruchomością. Wnioskodawca jednak zamierza nabyć w przyszłości inne nieruchomości o podobnym charakterze lub też rozważa możliwość aby zrealizować projekty inwestycyjne o podobnym charakterze. Planowana przez Wnioskodawcę i Kupującego transakcja sprzedaży obejmie Nieruchomość (własność gruntu oraz własność budynku pawilonu handlowego) w stanie wolnym od obciążeń. Wszelkie ograniczone prawa rzeczowe oraz roszczenia obciążające Nieruchomość będą zaspokojone bezpośrednio z ceny zakupu, w szczególności zaś z ceny zakupu zostanie spłacona pozostała część długoterminowego kredytu bankowego. Należy podkreślić, że nie jest intencją Wnioskodawcy, ani Kupującego, zbycie/nabycie całego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W ramach planowanej transakcji zostaną przeniesione na Kupującego:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne