26.08.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2016, sygn. IPPP2/4512-547/16-2/KOM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-547/16-2/KOM

Prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z otrzymanych od najemców faktur dotyczących kwot otrzymanych zachęt za zawarcie umowy najmu/podpisanie aneksu do umowy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2016 r. (data wpływu 20 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z otrzymanych od najemców faktur dotyczących kwot otrzymanych zachęt za zawarcie umowy najmu/podpisanie aneksu do umowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2016 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z otrzymanych od najemców faktur dotyczących kwot otrzymanych zachęt za zawarcie umowy najmu/podpisanie aneksu do umowy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych w centrum handlowym będącym jego własnością (dalej: Centrum). Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawiera z najemcami umowy na czas określony. Niemniej jednak, po upływie terminu obowiązywania danej umowy strony mogą postanowić, że najemca zawrze ze Spółką nową umowę najmu. Również w trakcie trwania danej umowy, strony mogą przedłużyć okres jej obowiązywania przykładowo poprzez podpisanie stosownego porozumienia lub aneksu do obowiązującej umowy (w dalszej części wniosku zwane jako: aneks). W takich przypadkach, Spółka co do zasady zobowiązuje się do zapłaty na rzecz najemcy ustalonej kwoty pieniężnej (należnej z tytułu wyrażenia przez niego zgody na zawarcie nowej umowy/podpisanie aneksu - tzw. zachęta pieniężna), a najemca wystawia z tego tytułu fakturę zawierającą wykazaną kwotę VAT należnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne