27.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2016, sygn. IPPB3/4510-399/16-4/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-399/16-4/DP

Czy kwoty niespłaconych pożyczek wraz z odsetkami, pozostałe w Spółce na dzień zakończenia jej likwidacji i wykreślenia z Rejestru Przedsiębiorców, będą stanowiły dla niej przychód do opodatkowania?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2016 r. (data wpływu 8 kwietnia 2016 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pomimo braku spłaty zobowiązań wobec jej udziałowca jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pomimo braku spłaty zobowiązań wobec jej udziałowca.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym udziałowcem Spółki jest O. N.V., (dalej: Udziałowiec), który posiada wszystkie 434 udziały o łącznej wartości 217 000,00 zł w kapitale zakładowym Spółki.

Udziałowiec zgodnie z zawartymi umowami pożyczek pomiędzy stronami udzielił Spółce pożyczek z przeznaczeniem na zasilenie kapitału obrotowego Spółki. Do dnia sporządzenia niniejszego wniosku, przedmiotowe pożyczki od Udziałowca wraz z należnymi odsetkami nie zostały spłacone w całości.

Obecnie Spółka zamierza rozpocząć likwidację. Zgodnie z art. 282 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: KSH), w ramach procesu likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, likwidator powinien zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Z danych finansowych Spółki wynika, że wartość majątku Spółki jest niższa niż wartość zobowiązań finansowych wobec wierzycieli. Po przeprowadzeniu likwidacji, likwidator, który zostanie ustanowiony zamierza złożyć wniosek o wykreślenie Spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sadowego (dalej jako: KRS), pomimo istnienia nieuiszczonych zobowiązań pożyczkowych. Co do zasady w bilansie Spółki mogą pozostać jedynie niewielkie aktywa, w postaci środków gotówkowych (na koszty likwidacji) oraz pasywa, obejmujące, poza kapitałami własnymi, wyłącznie niespłacone pożyczki wraz z odsetkami. Posiadane przez Spółkę aktywa nie wystarczą na pokrycie zobowiązań wobec Udziałowca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne