Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2016, sygn. IPPB2/4511-365/16-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-365/16-2/MK
Czy wynik podatkowy (dochód lub strata) uzyskany w związku z wniesieniem przez małżonka Wnioskodawcy Wkładu Niepieniężnego nabytego ze środków pochodzących z majątku wspólnego (o wartości przewyższającej wartość nominalną obejmowanych udziałów / akcji w Spółce Kapitałowej) powinien zostać rozpoznany w połowie także przez Wnioskodawcę.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2016 r. (data wpływu 12 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych dla Wnioskodawcy z tytułu transakcji wymiany udziałów w jakiej uczestniczył będzie jego małżonek - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych dla Wnioskodawcy z tytułu transakcji wymiany udziałów w jakiej uczestniczył będzie jego małżonek.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkana na terytorium Polski, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca pozostaje we wspólności majątkowej ze swoim małżonkiem. Małżonek Wnioskodawcy planuje nabycie w bliskiej przyszłości papierów wartościowych (w szczególności akcji i/lub obligacji). Nabycie to nastąpi ze środków pozostających we wspólności majątkowej obojga małżonków.
Nie jest przy tym wykluczone, że małżonek Wnioskodawcy stanie się wspólnikiem w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub stanie się wspólnikiem spółki mającej siedzibę lub zarząd w innym państwie, gdzie zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa spółka ta jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: Spółka Kapitałowa).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty