07.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.06.2016, sygn. IPPP1/4512-396/16-2/IGo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-396/16-2/IGo

Opodatkowanie podatkiem VAT uczestnictwa Spółki w systemie cash poolingu oraz obowiązek stosowania proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2016 r. (data wpływu 20 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT uczestnictwa Spółki w systemie cash poolingu oraz obowiązku stosowania proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT uczestnictwa Spółki w systemie cash poolingu oraz obowiązku stosowania proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X sp. z o.o. z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka lub Wnioskodawca), wraz z innym podmiotem z grupy kapitałowej (dalej: Grupa kapitałowa) zamierza przystąpić do umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową - zerowanie sald (dalej: cash pooling). Do cash poolingu mogą również przystąpić w przyszłości inne podmioty z Grupy kapitałowej z siedzibą w krajach Unii Europejskiej (dalej: Uczestnicy).

Usługa objęta umową świadczona będzie przez bank mający siedzibę w Finlandii, przy czym w odniesieniu do stron umowy mających siedzibę w Polsce umowa ta może być częściowo obsługiwana przez oddział banku z siedzibą w Danii, zlokalizowany w Polsce (dalej: Bank).

Cash pooling, do którego przystąpić zamierza Spółka, jest umową cash poolingu typu rzeczywistego. Cash pooling jest umową nienazwaną, której celem jest polepszenie płynności finansowej spółek wchodzących w skład Grupy kapitałowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne