Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2016, sygn. IPPB3/4510-215/16-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-215/16-2/MS
Czy w związku z rozkładaniem na raty należności osobom fizycznym Spółka staje się podatnikiem PNIF zgodnie z Ustawą o PNIF?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2016 r. (data wpływu 7 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od niektórych instytucji finansowych w zakresie czy Wnioskodawca z tytułu rozkładania na raty należności osobom fizycznym będzie podatnikiem tego podatku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od niektórych instytucji finansowych w zakresie czy Wnioskodawca z tytułu rozkładania na raty należności osobom fizycznym będzie podatnikiem tego podatku.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka między innymi dostarcza energię elektryczną i / lub świadczy usługi dystrybucyjne na rzecz osób fizycznych. W relatywnie węższym zakresie występują także inne przypadki świadczenia usług na rzecz osób fizycznych.
Zdarzają się przypadki, gdy należności nie są regulowane przez osoby fizyczne w terminie określonym w umowie z daną osobą bądź też na fakturze. Wówczas Spółka nalicza odsetki ustawowe od opóźnionych płatności na postawie art. 481 § 2 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej: KC). Odsetki te są naliczane za dni zwłoki od pierwotnego terminu płatności. Ponadto, Spółka może wobec takiej osoby wszcząć windykację i przekazać sprawę na drogę postępowania sądowego. W uzasadnionych przypadkach w związku z nieuregulowaniem płatności w odpowiednim terminie może także dojść do tzw. odcięcia prądu osobie zalegającej z zapłatą. Procedura, która pozwala na wstrzymanie dostarczania energii elektrycznej lub usługi jej dystrybucji, została uregulowana w art. 6b ustawy z 10 kwietnia 1997 r. prawo energetyczne (t.j. Dz.U. z 2012 poz. 1059 z późn. zm.; dalej: Prawo energetyczne).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty