10.05.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2016, sygn. IPPP2/4512-213/16-4/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-213/16-4/BH

Nie można przyznać racji Wnioskodawcy, że sposób pakowania sprzedawanego towaru opisany we wniosku spowoduje, że Wnioskodawca spełni przesłankę nienaruszalności towaru od momentu sprzedaży do czasu wywozu tego towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2016 r. (data wpływu 3 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania procedury zwrotu podatku VAT podróżnym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania procedury zwrotu podatku VAT podróżnym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczynią jest I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstała 8 maja 2015 r. Działalność spółki, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, obejmuje, jako przeważającą, pozostałą finansową działalność usługową, gdzie indziej niesklasyfikowaną, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych (PKD 6499Z), oraz działalność firm centralnych (head offices) i holdingów z wyłączeniem holdingów finansowych (PKD 7010Z), a także pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 7022Z). Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT oraz prowadzi ewidencję obrotu l kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Wnioskodawczyni zamierza rozpocząć sprzedaż detaliczną używanego sprzętu elektronicznego. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka planuje stosować tę sprzedaż w systemie TAX FREE. W związku z tym Wnioskodawczyni, zamierza dokonać wszystkich czynności przewidzianych prawem, tj. poinformuje naczelnika urzędu skarbowego na piśmie, że jest sprzedawcą, zapewni podróżnym pisemną informację o zasadach zwrotu podatku w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim, oznaczy punkty sprzedaży znakiem informującym podróżnych o możliwości zakupu w tych punktach towarów, od których przysługuje zwrot podatku oraz poinformuje naczelnika urzędu skarbowego o miejscu, gdzie podróżny dokonujący u nich zakupu towarów może odebrać podatek, oraz z kim ma zawarte umowy o zwrot podatku, i przedłoży kopie tych umów. Wnioskodawczyni zamierza spełnić obowiązek zachowania nienaruszonego stanu towaru poprzez odpowiednie opakowanie sprzedawanego artykułu tak, aby zapewnić jego integralność przez czas od momentu jego sprzedaży do czasu wywozu. Uniemożliwi to tym samym ryzyko używania towaru przez nabywcę w sposób łamiący jego nienaruszalność. Wnioskodawczyni posiada odpowiednie opakowania, uwzględniające specyfikę przewożonego produktu, które zagwarantują nienaruszalne przemieszczenie się towaru. Dany towar zostanie szczelnie zabezpieczony, co wykluczy w całości możliwość jakiekolwiek jego ingerencji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne