10.05.2016

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2016, sygn. IPPB4/4511-363/16-3/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-363/16-3/JK

Czy przychod z czynszu z umowy dzierzawy znaku towarowego moze zostac opodatkowany ryczaltem od przychodow ewidencjonowanych, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) w zwiazku z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczaltowanym podatku dochodowym od niektorych przychodow osiaganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 930)?

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 615, z pozn. zm.) oraz ? 5 pkt 5 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2016 r. (data wplywu 21 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku dochodowego od osob fizycznych w zakresie mozliwosci opodatkowania stawka w wysokosci 8,5% przychodow z tytulu dzierzawy znaku towarowego ? jest nieprawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2016 r. wplynal ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczacej podatku dochodowego od osob fizycznych w zakresie mozliwosci opodatkowania stawka w wysokosci 8,5% przychodow z tytulu dzierzawy znaku towarowego.

We wniosku przedstawiono nastepujace zdarzenie przyszle.

Wnioskodawca posiada zarejestrowany znak towarowy. Nastepnie podpisze umowe dzierzawy tego prawa ze spolka kapitalowa, w ktorej jest wspolnikiem. W zwiazku z zawarta umowa Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie tytulem czynszu, ktore bedzie stanowilo jego przychod. Znak towarowy, bedacy przedmiotem umowy dzierzawy, stanowi majatek prywatny Wnioskodawcy. Umowa dzierzawy zostala zawarta na podstawie art. 162 ? 1 ustawy Prawo wlasnosci przemyslowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117) w zwiazku z art. 709 ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93), ktory stanowi, ze przepisy ustawy dotyczace dzierzawy stosuje sie odpowiednio do dzierzawy praw. Umowa dzierzawy nie bedzie zawarta w ramach dzialalnosci gospodarczej, Wnioskodawca nie prowadzi samodzielnie dzialalnosci gospodarczej. We wlasciwym terminie Wnioskodawca zlozyl wlasciwemu naczelnikowi urzedu skarbowego pisemne oswiadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczaltu od przychodow ewidencjonowanych z tytulu dzierzawy znaku towarowego. Istota zawartej umowy jest oddanie spolce prawa do uzywania znaku towarowego i prawa do pobierania z jego uzywania pozytkow, w zamian za co spolka bedzie zobowiazana do wyplaty Wnioskodawcy umownego czynszu. Umowa w sposob charakterystyczny dla umow najmu i dzierzawy ksztaltuje prawa i obowiazki stron. Zgodnie z umowa, dzierzawca nie moze skutecznie wystepowac z roszczeniami z tytulu naruszenia prawa ochronnego, natomiast wydzierzawiajacy zostanie zobowiazany do powstrzymania sie od korzystania ze znaku towarowego, bedacego przedmiotem umowy, w okresie jej trwania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp