13.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2016, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.867.2016.1.BF, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.867.2016.1.BF

Skutki podatkowe dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 12 września 2016 r. (data otrzymania 21 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością:

  • w części dotyczącej stosowania art. 19 jest nieprawidłowe,
  • w pozostałym zakresie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Posiada stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości dochodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej siedzibę w Polsce (dalej: Spółka). Posiada w Spółce 3097 udziały o łącznej wartości nominalnej 1.548.500,00 zł, co stanowi 3097/30301 czyli około 10,22% udziałów Spółki. W chwili obecnej Wnioskodawca wraz z innymi dwoma wspólnikami Spółki (posiadającymi również po około 10-12% udziałów każdy) planuje wycofanie się ze Spółki. Decyzja ta wynika ze zmiany koncepcji i rodzaju działalności Spółki jaką chcieliby realizować główni udziałowcy. Ze wspólnikami większościowymi pozostającymi w Spółce (posiadającymi łącznie około 67% udziałów) uzgodniono wstępnie, że wycofanie się ze Spółki zostanie dokonane w drodze umorzenia dobrowolnego udziałów. Występujący wspólnicy wyrażą zgodę na umorzenie udziałów. Wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów zostanie ustalone w drodze uchwały zgromadzenia wspólników. Jest prawdopodobne, że jego wartość będzie niższa niż wartość rynkowa i niższa niż wartość nominalna umarzanych udziałów. W następstwie takiej uchwały zgromadzenia wspólników zostaną zawarte z każdym z występujących wspólników umowy przeniesienia udziałów na Spółkę w celu ich umorzenia. W umowach tych zostanie uwzględnione wynagrodzenie zgodne z wcześniejszą uchwałą zgromadzenia wspólników. Możliwość umorzenia udziałów przewiduje umowa Spółki. Umowa Spółki nie zawiera postanowień co do zasad ustalania wynagrodzenia z tytułu umorzenia dobrowolnego. Uchwały zgromadzenia wspólników Spółki wymagają dla swej ważności większości głosów oddanych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne