23.11.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2016, sygn. 2461-IBPP2.4512.724.2016.1.AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPP2.4512.724.2016.1.AB

powstanie obowiązku podatkowego dla dostawy towarów wykonywanej za pośrednictwem firmy spedycyjnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 sierpnia 2016 r. (data wpływu 20 września 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego dla dostawy towarów wykonywanej za pośrednictwem firmy spedycyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2016 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego dla dostawy towarów wykonywanej za pośrednictwem firmy spedycyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu opaskami kablowymi, metalowymi i elementami złącznymi, które wykorzystywane są m.in. w samochodach, instalacjach gazowych i wielu innych dziedzinach. Spółka dokonuje sprzedaży hurtowej klientom krajowym oraz zagranicznym (jednak wniosek dotyczy sprzedaży krajowej). Dostawy realizowane są na podstawie złożonego zamówienia drogą mailową, telefoniczną lub podczas spotkania z przedstawicielem handlowym. Na podstawie złożonego zamówienia przygotowywany jest towar do wysyłki a następnie wystawiana jest faktura. Towar wysyłany jest do klienta za pośrednictwem firmy kurierskiej, zdarza się, że towar odbierany jest przez klienta osobiście, ale takie sytuacje są marginalne. Spółka nie obciąża klientów kosztami wysyłki, ale zależne jest to od wielkości zamówienia. Przy małych zamówieniach Spółka dolicza do faktury koszty transportu. Spółka zleca firmie kurierskiej dostarczenie towaru (wyjątek stanowi odbiór osobisty przez klienta). Spółka współpracuje na ogólnych zasadach panujących w firmie kurierskiej zgodnie, z którymi wynika, że stroną w postępowaniu odszkodowawczym/reklamacyjnym w razie utraty towaru przez spedytora jest Wnioskodawca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty