Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2016, sygn. 2461-IBPB-1-1.4511.477.2016.2.AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-1-1.4511.477.2016.2.AT
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków związanych z odbywaniem aplikacji radcowskiej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 10 sierpnia 2016 r., który w tym samym dniu wpłynął do tut. Biura za pośrednictwem platformy e-PUAP, uzupełnionym 29 października 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków związanych z odbywaniem aplikacji radcowskiej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 sierpnia 2016 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP, wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków związanych z odbywaniem aplikacji radcowskiej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 20 października 2016 r. Znak: 2461-IBPB-1-1.4511.477.2016.1.AT, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 29 października 2016 r.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Od dnia 3 lutego 2015 r. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą. Dominującym przedmiotem prowadzonej przez nią działalności jest działalność prawnicza (PKD 69.10.Z). W ramach prowadzonej działalności na mocy umowy o współpracy Wnioskodawczyni świadczy usługi prawne na rzecz kancelarii adwokacko - radcowskiej działającej w formie spółki osobowej. Na mocy umowy współpracy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do stałej pomocy prawnej w tym zastępstwa radcy prawnego na posiedzeniach i rozprawach w ramach spraw prowadzonych przez kancelarię. Oprócz wskazanych usług w ramach przedmiotu działalności Wnioskodawczyni ma zamiar świadczenia usług zastępstwa procesowego. Prowadzona przez Wnioskodawczynię działalność jest opodatkowana na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla celów działalności gospodarczej Wnioskodawczyni prowadzi dokumentację podatkową w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jednocześnie od 1 stycznia 2015 r. Wnioskodawczyni posiada status aplikanta radcowskiego w Okręgowej Izbie Radców Prawnych. Planowany czas zakończenia szkolenia w ramach aplikacji radcowskiej przypada na koniec 2017 r. Z tego tytułu Wnioskodawczyni jest zobowiązana do uiszczania opłaty za aplikację radcowską oraz miesięcznych składek członkowskich. W 2015 r. Wnioskodawczyni uiściła na rachunek bankowy Izby opłatę roczną za aplikację w kwocie 5.425 złotych w czterech ratach. W 2016 r. Wnioskodawczyni uiściła już trzy raty po 1.434 złote z opłaty rocznej za aplikację wynoszącej 5.735 złotych. Od 1 stycznia 2015 r. Wnioskodawczyni uiszcza także składki członkowskie w wysokości 20 złotych miesięcznie. Wnioskodawczyni wyjaśnia, że po ukończeniu aplikacji radcowskiej, zdaniu egzaminu radcowskiego oraz wpisie na listę radców prawnych, zamierza w dalszym ciągu prowadzić działalność gospodarczą, już jako radca prawny. Wiedzę zdobywaną podczas aplikacji Wnioskodawczyni wykorzystuje w bieżącej działalności gospodarczej, a status aplikanta radcowskiego jest jej niezbędny do świadczenia wskazanych wcześniej usług prawniczych, polegających na zastępowaniu klientów w sądach. W konsekwencji, Wnioskodawczyni bez odbywania aplikacji nie mogłaby prowadzić działalności gospodarczej w obecnym kształcie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty