Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2016, sygn. 2461-IBPP4.4513.341.2016.1.LG/, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPP4.4513.341.2016.1.LG/
Zwolnienie od akcyzy wyrobów węglowych zużywanych do celów opaowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 30 września 2016 r. (data wpływu 3 października 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych zużywanych do celów opałowych jest:
- prawidłowe w zakresie uznania Oddziału X za zakład energochłonny i w zakresie zastosowania zwolnienia z akcyzy dla zakładu energochłonnego,
- nieprawidłowe w zakresie zastosowania zwolnienia w oparciu o przepis art. 31a ust. 1 pkt 9 ustawy.
UZASADNIENIE
W dniu 3 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych zużywanych do celów opałowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i następujące zdarzenie przyszłe.
A sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego (dalej: PPW) w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 23a ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jednolity: Dz.U.2014.752 ze zm.; dalej: ustawa). Podstawowym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest wydobycie węgla objętego kodem CN 2701 (dalej: węgiel). A sp. z o.o. posiada w swych strukturach organizacyjnych 5 kopalń oraz 4 specjalistyczne jednostki. Jedną ze specjalistycznych jednostek jest X, który zajmuje się działalnością energetyczną, głównie w zakresie wytwarzania ciepła, energii elektrycznej, sprężonego powietrza oraz przesyłania i dystrybucji tych mediów. Oddział X posiada siedem ciepłowni które za pośrednictwem sieci ciepłowniczych dostarczają wyprodukowaną energię do Oddziałów Spółki oraz odbiorców zewnętrznych. Pięć spośród nich jest objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (ETS), w którym to systemie Spółka uczestniczy. Wnioskodawca posiada zezwolenie na uczestniczenie we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji (CO2), wynikające z prawomocnych decyzji Prezydenta Miasta oraz Starosty ... Podstawowym paliwem wykorzystywanym do produkcji energii elektrycznej i ciepła jest węgiel kamienny. Oddział X zaopatruje się w węgiel kamienny w Oddziale należącym do Spółki tj. w , I ... Zakup węgla w ramach Spółki odbywa się na podstawie zawartej umowy lub porozumienia o świadczeniu wzajemnych dostaw i usług z zakładem wydobywczym. Oddział X posiada finansowo i księgowo wyodrębnione koszty, przychody, należności i zobowiązania związane z wykonywaniem działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania ciepła oraz w zakresie pozostałej działalności gospodarczej. Zgodnie z zapisami zawartymi w umowie rozliczenie zamówionego i dostarczonego węgla z kopalni wchodzącej w skład A następuje na postawie wewnętrznych not księgowych. Cena 1 tony węgla przekazanego z kopalni do X określana jest według technicznego kosztu wytworzenia. Na wartość produkcji sprzedanej w X składa się sprzedaż do odbiorców zewnętrznych oraz wewnątrzzakładowe dostawy do Oddziałów Spółki. Jej łączna wartość w 2015 roku wyniosła mln PLN netto, natomiast wartość zużytego węgla wyniosła mln PLN netto. Zatem udział zakupu wyrobów węglowych w wartości produkcji sprzedanej wyniósł 33 %.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty