16.11.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2016, sygn. 2461-IBPP.4512.819.2016.1.KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPP.4512.819.2016.1.KO

w zakresie ustalenia czy wypłata przez Spółkę dywidendy w formie niepieniężnej (rzeczowej) poprzez przeniesienie na wspólników prawa własności nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Organu w dniu 17 października 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy wypłata przez Spółkę dywidendy w formie niepieniężnej (rzeczowej) poprzez przeniesienie na wspólników prawa własności nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy wypłata przez Spółkę dywidendy w formie niepieniężnej (rzeczowej) poprzez przeniesienie na wspólników prawa własności nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej 1 stycznia 2012 r. w zakresie usług spedycyjnych i transportowych w transporcie towarów krajowym i zagranicznym. Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT od dnia 13 grudnia 2011 r. Spółka jest właścicielem nieruchomości - działki gruntu o przeznaczeniu budowlanym. Spółka zakupiła tę nieruchomość od osób fizycznych w dniu 24 stycznia 2012 r. i z tą datą nieruchomość ta została wpisana do ewidencji środków trwałych. W związku z powyższym przy nabyciu nieruchomości spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nieruchomość nie była przez Spółkę wykorzystywana w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Spółka prowadzi wyłącznie działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (usługi transportu krajowego i międzynarodowego na rzecz podmiotów mających siedzibę na terenie Polski) i nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (usługi transportu międzynarodowego na rzecz podmiotów mających siedzibę na terenie Unii Europejskiej). Udziałowcy Spółki, będący osobami fizycznymi, zamierzają podjąć uchwałę o podziale zysku za rok 2016. Spółka rozważa wypłatę dywidendy w formie rzeczowej na podstawie art. 191-193 ustawy z dnia 15 września 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1578) Kodeks Spółek Handlowych. Na podstawie uchwały o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej, Spółka przekazałaby wspólnikom, proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów, prawo własności nieruchomości nabytej uprzednio bez prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. Przedmiotem dywidendy byłaby nieruchomość niezabudowana.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty