28.10.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.10.2016, sygn. 2461-IBPB-1-3.4510.826.2016.1.JKT, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-1-3.4510.826.2016.1.JKT

Czy w wyniku wniesienia aportem do Spółki Znaku i objęcia w zamian za to Udziałów spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie przychodu w wysokości równej wartości nominalnej objętych w zamian za aport udziałów w Spółce?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 15 września 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP tego samego dnia), uzupełnionym 27 września 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu w wysokości wartości nominalnej udziałów objętych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za aport w postaci praw do znaków towarowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu w wysokości wartości nominalnej udziałów objętych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za aport w postaci praw do znaków towarowych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną, ma siedzibę na terytorium Polski i podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca jest właścicielem zarejestrowanego znaku towarowego, który jest znakiem słowno-graficznym (dalej: Znak). Znak jest wykorzystywany w działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, tzn. sprzedaje on swoje towary pod tym znakiem towarowym. Wnioskodawca planuje dokonać aportu Znaku do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka). Przed dokonaniem aportu Wnioskodawca dokona wyceny rynkowej Znaku w celu określenia wartości rynkowej przedmiotu aportu. Nominalna wartość udziałów, jakie Wnioskodawca planuje objąć w zamian za aport (dalej: Udziały) będzie niższa niż wartość wkładu niepieniężnego, tj. Znaku. Różnica w wartościach tj. wynikająca z objęcia udziałów po cenie wyższej niż ich wartość nominalna zostanie przekazana zgodnie z art. 154 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r., Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm., dalej: KSH, winno być t.j. z 2016 r., poz. 1578 ze zm.) na kapitał zapasowy Spółki. W rezultacie, suma wartości objętych udziałów i kwoty przekazanej na kapitał zapasowy będzie odpowiadać wartości rynkowej wniesionego aportu. Przedmiot aportu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów Ustawy CIT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne