04.11.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2016, sygn. 2461.IBPB-2-1.4514.501.2016.1.BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461.IBPB-2-1.4514.501.2016.1.BJ

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że czynności związane z transferami środków pieniężnych w ramach Umowy nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i w konsekwencji na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek rozliczania podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 września 2016 r. (data wpływu do Biura 6 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2016 r. do Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka z o.o.) z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: Grupa kapitałowa lub Grupa). Spółka podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Spółka zamierza przystąpić wraz z innym podmiotem z Grupy (dalej: Pool Leader) do umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową zerowanie sald (dalej: Umowa). Umowa będzie stanowiła indywidualne porozumienie pomiędzy Spółką i Pool Leaderem oraz bankiem, jednak w zakresie w jakim Umowa nie będzie regulowała pewnych kwestii w specyficzny sposób do relacji stron będą się stosowały postanowienia wielostronnej umowy ramowej przygotowanej dla podmiotów z Grupy kapitałowej. Relacje pomiędzy Spółką i Pool Leaderem regulowane będą jednocześnie przez postanowienia umowy ramowej i Umowy, bowiem przystąpienie do Umowy będzie równoznaczne z przystąpieniem do umowy ramowej. Takie ułożenie relacji podyktowane jest wyłącznie względami technicznymi (Grupa posiada już umowę ramową ze specyficznie wynegocjowanymi warunkami), natomiast przepływy środków pieniężnych będą dokonywały się pomiędzy Spółką i Pool Leaderem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne