Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2016, sygn. 2461-IBPP4.4512.91.2016.1.PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPP4.4512.91.2016.1.PK
Zastosowanie procedury VAT marża oraz rozpoznania transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 września 2016 r. (data wpływu 12 września 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania procedury VAT marża oraz rozpoznania transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania procedury VAT marża oraz rozpoznania transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej używanych samochodów osobowych, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności dokonał zakupu sprawnych lub uszkodzonych, uprzednio używanych samochodów osobowych na terytorium państw trzecich (Szwajcarii). Samochody zostały kupione od osoby fizycznej, to jest od podmiotu niebędącego podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług ani niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, na podstawie rachunku. Samochody będące przedmiotem sprzedaży stanowiły towar używany w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.). Podatnik nabywał wskazane samochody w celu ich dalszej odsprzedaży, jednocześnie nabyte samochody pomiędzy zakupem a ich sprzedażą nie były wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Samochody zakupione na terytorium Szwajcarii, zostały następnie zaimportowane i dopuszczone do obrotu na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (Niemcy). W Niemczech dokonana została odprawa celna wskazanych samochodów zgodnie z przepisami niemieckimi. Samochody zostały przemieszczone na terytorium Polski jako towar własny. W Polsce podlegały naprawie i sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty