04.10.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2016, sygn. IBPP2/4512-545/16-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-545/16-2/AZ

zastosowanie procedury VAT-marża przy sprzedaży samochodu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 lipca 2016 r. (data wpływu 13 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania procedury VAT - marża przy sprzedaży samochodów opisanych we wniosku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania procedury VAT - marża przy sprzedaży samochodów opisanych we wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek. Zarejestrowany jest jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. W toku prowadzonej działalności występują w szczególności dwie sytuacje.

W pierwszej z nich wnioskodawca nabywa używane samochody (spełniające definicje towarów używanych w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u.) od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10 u.p.t.u., tj. m.in. od osób fizycznych niebędących podatnikami vat lub od podatników vat dokonujących sprzedaży z zastosowaniem procedury vat-marża. Nabyte w ten sposób samochody są przez wnioskodawcę rejestrowane zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wprowadzane do ewidencji środków trwałych i wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności przez okres trwający najczęściej od 12 do 36 miesięcy. Po tym czasie samochody te są odsprzedawane. W momencie sprzedaży nadają się one do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie. W chwili nabycia wnioskodawca zakłada, że po upływie wskazanego wyżej okresu samochody te będą odsprzedawane

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty