Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2016, sygn. IBPP1/4512-502/16-1/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/4512-502/16-1/BM
w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu otrzymania zaliczki na poczet świadczonej usługi turystycznej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 czerwca 2016 r. (data wpływu 30 czerwca 2016 r.), uzupełnionym pismem z 12 września 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu otrzymania zaliczki na poczet świadczonej usługi turystycznej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 czerwca 2016 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, uzupełniony pismem z 12 września 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu otrzymania zaliczki na poczet świadczonej usługi turystycznej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym również dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zainteresowany nie jest zaewidencjonowany w Centralnym Rejestrze Organizatorowi Pośredników Turystycznych.
Zainteresowany prowadzi działalności w zakresie świadczenia usług związanych z turystyką dla osób fizycznych. W ramach prowadzonej działalności ma świadczyć we własnym imieniu i na własny rachunek usługi na rzecz turystów zagranicznych. Usługi te dotyczą turystycznego wyjazdu narciarskiego na terytorium Francji. W ramach sprzedawanej usługi zainteresowany wykonuje następujące czynności: sprzedaż zakwaterowania w apartamentach na rzecz turystów, wypożyczenia sprzętu narciarskiego. Wnioskodawca w planach ma poszerzenie swojej oferty o transport turystów z lotniska do hotelu wynajętym w Polsce samochodem, usługi instruktora narciarskiego, skiguiding polegające na oprowadzaniu po ośrodku, zakup karnetów na wyciągi, dowóz do wyciągów, zapewnienie opieki dla dzieci w hotelu, usługi przewodnictwa górskiego oraz po mieście, a także organizowanie imprez grupowych w ramach, których wchodzić mogą: grill, wspólne wyjście do dyskoteki. Część świadczonych usług takich jak: zakwaterowanie, wypożyczanie sprzętu narciarskiego, sprzedaż karnetów na wyciągi, organizacja grilla, zabawa w dyskotece Zainteresowany będzie nabywał od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Pozostałe usługi podatnik planuje wykonywać we własnym zakresie. Podatnik planuje świadczyć usługi za granicą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty