Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2016, sygn. IBPB-1-2/4510-709/16-1/BKD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-2/4510-709/16-1/BKD
czy wydatki na zakup i wdrożenie Systemu poniesione przez Wnioskodawcę stanowią dla Spółki wydatki na nabycie nowych technologii w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 18 lipca 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 25 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki na zakup i wdrożenie Systemu poniesione przez Wnioskodawcę stanowią dla Spółki wydatki na nabycie nowych technologii w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lipca 2016 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki na zakup i wdrożenie Systemu poniesione przez Wnioskodawcę stanowią dla Spółki wydatki na nabycie nowych technologii w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej też: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą jako osoba prawna z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i jest dostawcą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wysokiej jakości narzędzi ręcznych i pomiarowych, elektronarzędzi, maszyn do obróbki drewna i metalu oraz urządzeń pneumatycznych, produkowanych w oparciu o szwedzką technologię. W celu usprawnienia szeroko rozumianych procesów związanych z działalnością biznesową, Spółka zakupiła licencję na korzystanie z systemu informatycznego (dalej: System) oraz ponosi wydatki na wdrożenie Systemu przez firmę zewnętrzną. System wdrażany w Spółce jest wielomodułowym systemem klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning - planowanie zasobów przedsiębiorstwa) wspomagającym pracę głównych obszarów działalności przedsiębiorstwa. Wprowadzenie Systemu pozwoli Spółce na kompleksową obsługę wszystkich krytycznych procesów biznesowych w firmie. Przyjazny interfejs i wysoki stopień automatyzacji zapewniają wygodną i efektywną pracę w obszarach: marketingu, pozyskania i zarządzania kontaktami z klientami oraz dostawcami (CRM), zakupu i sprzedaży towarów oraz zarządzania produktami i polityką cenową (handel), zarządzania magazynami i stanami magazynowymi (Logistyka), obsługi płatności i zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstwa (Finanse), zarządzania kosztami i księgowością (Księgowość), zarządzania siecią handlową i obsługą klientów punkcie sprzedaży (Retail). Spółka posiada opinię niezależnej jednostki naukowej (tj. Katedry Systemów Obliczeniowych Uniwersytetu Ekonomicznego), z której wynika, że technologia, jaka niesie ze sobą wdrożenie Systemu ma charakter innowacyjny i umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych usług oraz nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat. Zgodnie z opinią, System charakteryzuje się zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań biznesowych i technologicznych, których użycie pozwoliło na znaczące usprawnienie obsługi realizowanych w firmie Wnioskodawcy procesów wewnętrznych (finansowo-księgowych, produkcyjnych, logistycznych i analitycznych) oraz zewnętrznych (obsługa klienta, sprzedaż).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty