09.08.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2016, sygn. IBPB-2-2/4511-565/16-1/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-2/4511-565/16-1/JG

Czy w związku z planowanym zniesieniem współwłasności, po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 10 maja 2016 r. (data otrzymania 17 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku ze zniesieniem współwłasności nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku ze zniesieniem współwłasności nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca 15 września 2015 r. na podstawie umowy darowizny stał się współwłaścicielem nieruchomości położonej w N. dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą. Wielkość przypadającej Wnioskodawcy części we współwłasności wynosi 1/4 udziału. Poza Wnioskodawcą występuje drugi współwłaściciel posiadający 3/4 udziałów własności nieruchomości. Konfiguracja budynku oraz ograniczenia techniczne nie pozwalają na fizyczne wyodrębnienie lokalu dla Wnioskodawcy co uniemożliwia mu korzystanie ze współwłasności. Mając powyższe na uwadze współwłaściciele doszli do porozumienia, w którym chcą, aby Wnioskodawca przyznał swój udział na rzecz drugiego ze współwłaścicieli przy jednoczesnej spłacie. Wielkość spłaty będzie odpowiadała rynkowej wartości udziału w nieruchomości, tj. Wnioskodawca otrzyma w pieniądzu równowartość rynkową 1/4 udziału w przedmiotowej nieruchomości w zamian za przeniesienie swojego udziału na jednego ze współwłaścicieli bez zwiększenia swoich aktywów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne