Interpretacja indywidualna z dnia 06.07.2016, sygn. IBPP3/4512-237/16/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/4512-237/16/MN
zwolnienie od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług organizowania zajęć edukacji i kultury w formie warsztatów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 22 kwietnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 4 kwietnia 2016 r. (data wpływu 11 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług organizowania zajęć edukacji i kultury w formie warsztatów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 kwietnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług organizowania zajęć edukacji i kultury w formie warsztatów.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca Centrum Sztuki jest instytucją kultury województwa.
Wnioskodawca posiada osobowość prawną i jest czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi działalność gospodarczą.
Przez pojęcie działalność gospodarcza instytucji należy rozumieć również szeroko pojętą działalność kulturalną, która jest zgodna ze statutem instytucji (Instytucja jest powołana przede wszystkim do propagowania kultury).
W obszarze działalności gospodarczej wyszczególnić można między innymi działalność edukacyjną w formie warsztatów. Realizując tę działalność instytucja kultury osiąga statutowe cele, którymi są m.in. upowszechnianie wiedzy o sztuce, edukacja do kultury, podtrzymywanie tradycji, wychowywanie przez sztukę, inspirowanie aktywnych form uczestnictwa w kulturze, ujawnianie i rozwój talentów. Drogą realizacji powyższych celów są formy warsztatów (cyklicznych, jednorazowych), skierowane do różnych grup odbiorców, stanowiące programy edukacyjne dla kultury, będące odpłatnymi zajęciami, gdzie odpłatność pobierana jest w postaci wpisowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty