12.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2016, sygn. 1061-IPTPP3.4512.552.2016.2.MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP3.4512.552.2016.2.MK

ustalenie momentu dostawy towarów wysyłanych za pośrednictwem poczty lub kuriera

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2016 r. (data wpływu 10 października 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 listopada 2016 r. (data wpływu 28 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu dostawy towarów wysyłanych za pośrednictwem poczty lub kuriera jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia daty momentu dostawy towarów wysyłanych za pośrednictwem poczty lub kuriera.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 listopada 2016 r. w zakresie wskazania sposobu reprezentacji Wnioskodawcy w dniu złożenia wniosku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka dokonuje sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym czy pobraniem przez kuriera. Zgodnie z art. 19a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych z chwilą dokonania dostawy towarów. Moment dostawy towarów należy rozumieć jako rozporządzanie towarem jako właściciel. W umowie zawartej z pocztą w regulaminie świadczenia usług kurierskich oraz w regulaminie sklepu internetowego nie zawarto postanowień, że ryzyko utraty towarów aż do momentu ich dostarczenia do nabywcy ponosi dostawca. Z kupującymi nie zawarto również umów regulujących powyższe zagadnienie. Podmioty świadczące usługi (poczta i kurierzy) odpowiadają za dostarczenie towarów na warunkach określonych w umowie tzn. w odpowiednim czasie i dostarczenie towaru bez żadnych uszkodzeń. Jednak w trakcie wykonywania usługi nie mogą rozporządzać towarem jako właściciel, takie prawo przysługuje kupującemu w momencie otrzymania dostawy towaru. W przypadku uszkodzenia towaru podmioty świadczące usługi dostawy wypłacają odpowiednie odszkodowanie Spółce. W związku z powyższym Spółka dokonuje ewidencji sprzedaży w kasie fiskalnej w momencie dostarczenia towaru nabywcy, w niektórych przypadkach w momencie uzyskania informacji od podmiotu świadczącego usługę informacji o dostarczeniu towaru. Wydrukowany paragon fiskalny lub faktura wg życzenia nabywcy jest wysyłany do nabywcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne