30.11.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2016, sygn. 1061-IPTPB3.4511.839.2016.1.MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB3.4511.839.2016.1.MS

obowiązki płatnika w związku z dofinansowaniem z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wycieczki i imprez o charakterze integracyjnym dla pracowników.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2016 r. (data wpływu 25 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z dofinansowaniem z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wycieczki i imprez o charakterze integracyjnym dla pracowników jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z dofinansowaniem z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wycieczki i imprez o charakterze integracyjnym dla pracowników.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Urząd Miejski . w ramach działalności Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych ma zamiar zorganizować dla swoich pracowników wycieczki turystyczne i imprezy kulturalno-oświatowe, sportowe i rekreacyjne. Wszyscy uprawnieni mogą w nich uczestniczyć dobrowolnie potwierdzając chęć uczestnictwa na liście. Koszty będą finansowane lub współfinansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W regulaminie ZFŚS Urzędu Miejskiego . w § 6 istnieje zapis, że wysokość dofinansowania zależy od progu dochodowego. Całkowity koszt wycieczki lub imprezy zostanie sfinansowany lub współfinansowany ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Koszt jednostkowy da się ustalić poprzez podzielenie sumy kosztów wycieczki przez liczbę uczestników, lecz pracodawca proponując pracownikom dobrowolne uczestnictwo w imprezie lub wycieczce nie może przypisać indywidualnemu pracownikowi z tego tytułu ani przychodu, ani korzyści materialnej. Organizowane imprezy i wycieczki będą miały charakter integracyjny o charakterze rekreacyjno-sportowym. Zorganizowanie wycieczki jest w interesie pracodawcy, ponieważ integracja załogi wpływa na efektywność pracy pracowników oraz wzajemne relacje służbowe. Brak uczestnictwa w wycieczce i imprezie integracyjnej nie wiąże się z konsekwencjami pracowniczymi. Brak dofinansowania do wycieczek i imprez spowodowałby rezygnację pracowników z uczestnictwa w nich. Pracodawca organizuje wycieczki i imprezy dla wszystkich uprawnionych do korzystania z ZFŚS. Nieodpłatne świadczenie nie będzie stanowiło przychodu pracownika, gdyż korzyść jest niewymierna, dostępna w sposób ogólny dla wszystkich pracowników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne