Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2016, sygn. 1061-IPTPP3.4512.524.2016.2.OS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP3.4512.524.2016.2.OS
Zorganizowana część przedsiębiorstwa.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2016 r. (data wpływu 27 września 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 października 2016 r. (data wpływu 2 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionej części jednoosobowej działalności gospodarczej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz wyłączenia z opodatkowania czynności przeniesienia do Spółki wyodrębnionej części jednoosobowej działalności gospodarczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wyodrębnionej części jednoosobowej działalności gospodarczej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz wyłączenia z opodatkowania czynności przeniesienia do Spółki wyodrębnionej części jednoosobowej działalności gospodarczej.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 28 października 2016 r. (data wpływu 2 listopada 2016 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG, a także jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy można wyróżnić:
- Działalność wynajmu nieruchomość
- Działalność apteczną - prowadzenie kilku aptek ogólnodostępnych
W związku z chęcią Wnioskodawcy formalnego wyodrębnienia danych działalności, planuje on wnieść aportem do spółki cywilnej działalność związaną z wynajmem, jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, pozostawiając w jednoosobowej działalności gospodarczej działalność apteczną. Oba rodzaje działalności, pomimo tego, że są prowadzone w jednej formie organizacyjnej, nie są ze sobą powiązane funkcjonalnie ani organizacyjnie. Po wniesieniu aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki cywilnej (działalność wynajmu nieruchomości), obie postaci działalności będą mogły być kontynuowane. W ramach prowadzonej księgi przychodów i rozchodów, możliwe jest także przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej część przedsiębiorstwa. W działalności Wnioskodawcy nie istnieje jednak formalno - prawne wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w strukturach przedsiębiorstwa w postaci oddziału, wydziału itp. Niewątpliwie takie wydzielenie funkcjonuje w sposób faktyczny oraz funkcjonalny poprzez możliwość przypisania określonych umów, dokumentów, a także operacji do każdego z rodzajów działalności. Cała zorganizowana część przedsiębiorstwa będzie składać się z: nieruchomości, zasobów pracowniczych, ogół praw i obowiązków, wynikających z zawartych umów najmu lokali oraz umowy o prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty