Interpretacja indywidualna z dnia 13.07.2016, sygn. 1061-IPTPB3.4511.532.2016.1.PM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB3.4511.532.2016.1.PM
w zakresie skutków podatkowych związanych z odpłatnym zbyciem certyfikatów, obligacji i akcji otrzymanych w wyniku likwidacji spółki osobowej, jeżeli to odpłatne zbycie nastąpi po upływie 6 lat
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2016 r. (data wpływu 20 czerwca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 czerwca 2016 r. (data wpływu 4 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z odpłatnym zbyciem certyfikatów, obligacji i akcji otrzymanych w wyniku likwidacji spółki osobowej, jeżeli to odpłatne zbycie nastąpi po upływie 6 lat jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 czerwca 2016 r. za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP, został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z odpłatnym zbyciem certyfikatów, obligacji i akcji otrzymanych w wyniku likwidacji spółki osobowej, jeżeli to odpłatne zbycie nastąpi po upływie 6 lat.
W piśmie uzupełniającym z dnia 29 czerwca 2016 r. Wnioskodawca przesłał pełnomocnictwo szczególne oraz potwierdzenie dowodu wpłaty od pełnomocnictwa i od wniosku za wydanie interpretacji indywidualnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca zostanie wspólnikiem spółki komandytowej, która powstanie na skutek przekształcenia innej spółki osobowej (spółki komandytowo-akcyjnej), w której Wnioskodawca jest obecnie wspólnikiem akcjonariuszem (dalej Spółka). Spółka nabyła certyfikaty inwestycyjne emitowane przez fundusz inwestycyjny zamknięty z siedzibą w Polsce działający na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 157, z późn. zm.) a także zamierza je nabywać w przyszłości. Spółka zamierza także nabywać jednostki uczestnictwa w otwartych funduszach inwestycyjnych, o których mowa we wskazanej ustawie (Certyfikaty). Spółka zamierza nabywać w przyszłości obligacje spółek prawa polskiego wyemitowane na podstawie ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach (Dz. U. z 2015 r., poz. 238, z późn. zm.), jak również obligacje Skarbu Państwa (Obligacje). Spółka zamierza nabywać akcje oraz udziały spółek kapitałowych, w tym w szczególności akcje notowane na giełdzie (Akcje). Wnioskodawca jest także wspólnikiem drugiej spółki komandytowej, która powstała na skutek przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej (Spółka 2). Spółka 2 nabyła przed przekształceniem Akcje, Certyfikaty oraz akcje innych spółek komandytowo-akcyjnych, w tym Spółki, zamierza nabywać w przyszłości Certyfikaty, Obligacje oraz Akcje. Wspólnicy Spółki (po jej przekształceniu w spółkę komandytową) oraz Spółki 2 zamierzają dokonać ich rozwiązania na mocy jednomyślnej uchwały Wspólników. Na mocy tej uchwały dojdzie do rozwiązania Spółki 2 oraz Spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego oraz wydania poszczególnym wspólnikom składników majątku spółki, Certyfikatów, Obligacji, Akcji w uzgodnionej proporcji (Likwidacja). W konsekwencji powyższego Wnioskodawca otrzyma od Spółki oraz Spółki 2 w ramach majątku likwidacyjnego Certyfikaty, Obligacje oraz Akcje, które planuje odpłatnie zbyć po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła Likwidacja. Zbycie nastąpi w formie sprzedaży Certyfikatów, Obligacji lub Akcji osobom trzecim lub też wykup certyfikatów inwestycyjnych przez fundusz w przypadku Certyfikatów lub wykupu Obligacji przez ich emitenta lub zbycia w celu umorzenia w przypadku Akcji (umorzenie dobrowolne) (Zbycie). Zbycie Certyfikatów, Obligacji oraz Akcji nie będzie następować w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty