13.07.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.07.2016, sygn. 1061-IPTPB3.4511.531.2016.1.PM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB3.4511.531.2016.1.PM

w zakresie skutków podatkowych otrzymania w związku z likwidacją spółki komandytowej składników majątkowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2016 r. (data wpływu 20 czerwca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 czerwca 2016 r. (data wpływu 4 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania w związku z likwidacją spółki komandytowej składników majątkowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2016 r. za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP, został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania w związku z likwidacją spółki komandytowej składników majątkowych.

W piśmie uzupełniającym z dnia 29 czerwca 2016 r. Wnioskodawca przesłał pełnomocnictwo szczególne oraz potwierdzenie dowodu wpłaty od pełnomocnictwa i od wniosku za wydanie interpretacji indywidualnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną polskim rezydentem podatkowym, (dalej: Wnioskodawca Wspólnik). Wnioskodawca zostanie komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej: Spółka). Spółka powstanie z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA), w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem. Spółka posiada i będzie posiadać w swoim majątku certyfikaty inwestycyjne polskich funduszy inwestycyjnych (Certyfikaty). W SKA nie podejmowano uchwał o wypłacie dywidendy ani o wypłacie zaliczek na poczet wypłaty dywidendy. W SKA Wnioskodawca posiadał status akcjonariusza, w związku z czym wobec braku uchwały o wypłacie dywidendy, obowiązek podatkowy u niego w trakcie funkcjonowania SKA nie powstał w związku z brakiem podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy. Od momentu powstania Spółki, zgodnie z ogólnymi zasadami, wspólnicy na bieżąco wpłacać będą zaliczki na podatek dochodowy i opodatkowywać bieżący dochód. Wnioskodawca jest także komandytariuszem w drugiej spółce komandytowej, która powstała z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej (Spółka 2, SKA 2). Spółka 2 posiada i będzie posiadać w swoim majątku Certyfikaty a także akcje oraz udziały spółek kapitałowych oraz komandytowo-akcyjnych. W tym w szczególności akcje notowane na giełdzie (Akcje) oraz obligacje spółek prawa polskiego wyemitowane na podstawie ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach (Dz. U. 2015 poz. 238, z późn. zm.) jak również obligacje Skarbu Państwa (Obligacje). W przyszłości, Wnioskodawca podejmie decyzję o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej za pośrednictwem Spółki oraz Spółki 2. W związku z tym, podjęta zostanie decyzja o rozwiązaniu Spółki bez przeprowadzenia formalnej likwidacji (art. 67 ksh) (dalej jako Likwidacja). W ramach Likwidacji Wnioskodawca otrzyma ze spółki Certyfikaty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne