22.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2016, sygn. 1061-IPTPB2.4511.271.2016.1.AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB2.4511.271.2016.1.AKr

1. Czy przychodem z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego przez Wnioskodawczynię w drodze umowy o podział majątku wspólnego będzie połowa kwoty uzyskanej przez Wnioskodawczynię z tego zbycia?
2. Czy warunek zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wyłącznie części (w tym wypadku połowy) kwoty przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia ww. prawa majątkowego, ustalony jako różnica?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2016 r. (data wpływu 29 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2016 r. złożony został wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni w dniu 28 kwietnia 2015 r. dokonała odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Wnioskodawczyni nabyła ww. prawo, będąc zamężną, z mężem do ich majątku wspólnego, na podstawie umowy sprzedaży zawartej w dniu 23 czerwca 2003 r. Po rozwiązaniu związku małżeńskiego Wnioskodawczyni przez rozwód, przedmiotowe prawo Wnioskodawczyni nabyła wyłącznie do swojego majątku na podstawie umowy o podział majątku wspólnego zawartej w dniu 17 listopada 2011 r. W umowie o podział majątku wspólnego, Wnioskodawczyni oraz Jej były małżonek oświadczyli, że w skład majątku wspólnego Wnioskodawczyni i Jej byłego męża wchodzi, nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Wnioskodawczyni oraz Jej były małżonek nie wskazali innych aktywów wchodzących w skład majątku wspólnego. Ponadto oświadczyli, że dokonują podziału majątku wspólnego, w ten sposób, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w całości na wyłączną własność nabywa Wnioskodawczyni. Podział majątku wspólnego dokonuje się ze spłatą w kwocie 90 000 zł płatną przez Wnioskodawczynię na rzecz byłego małżonka. Przedmiotowa umowa o podział majątku małżonków określiła wartość spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które stanowiło majątek wspólny na kwotę 180 000 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne