Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2016, sygn. 1061-IPTPP2.4512.10.2016.3.JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP2.4512.10.2016.3.JS
opodatkowanie świadczonych usług tzw. turystyki medycznej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2016 r. (data wpływu 11 stycznia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 marca 2016 r. (data wpływu 7 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług tzw. turystyki medycznej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług tzw. turystyki medycznej.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 marca 2016 r. o doprecyzowanie opisu sprawy oraz własnego stanowiska.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność usługową m.in. w zakresie świadczenia usług medycznych, badań naukowych oraz usług związanych z administracyjną obsługą biura. Wnioskodawca nie jest aktualnie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka korzysta ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty oraz ze zwolnienia przedmiotowego. Spółka chce wprowadzić do swojego zakresu działania usługi tzw. turystyki medycznej, co oznacza, że Wnioskodawca będzie pośrednikiem w sprzedaży usług medycznych i usług turystycznych w całości świadczonych przez inne placówki. Usługobiorcą, w każdym przypadku, będzie zagraniczne biuro turystyczne (Arabia Saudyjska, Szwajcaria). Biuro turystyczne będzie sprzedawało usługę tzw. turystyki medycznej bezpośredniemu konsumentowi (pacjentowi) w kraju, w którym biuro turystyczne posiada siedzibę działalności gospodarczej, tj. w Arabii Saudyjskiej, Szwajcarii. Wnioskodawca będzie dokonywał zakupu usługi medycznej stanowiącej podstawowy cel przyjazdu do Polski oraz dla uatrakcyjnienia pobytu pacjenta w Polsce, będzie organizował dla tych pacjentów wycieczki po Polsce i nabywał bilety na imprezy kulturalne. W tym celu będzie dokonywał zakupu różnych usług, np.: usług zakwaterowania, usług transportu, biletów wstępu, usług przewodnika, usług ubezpieczenia. Wnioskodawca będzie działał na rzecz nabywcy usługi w swoim imieniu i na własny rachunek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty