Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2016, sygn. 1061-IPTPP3.4512.71.2016.2.OS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP3.4512.71.2016.2.OS
Prawa do odliczenia podatku VAT samochody art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2016 r. (data wpływu 23 lutego 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 marca 2016 r. (data wpływu 29 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z samochodami służbowymi jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z samochodami służbowymi.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 24 marca 2016 r. (data wpływu 29 marca 2016 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy oraz własnego stanowiska.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Przedsiębiorstwo Handlowe .. Spółka jawna (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej tkanin dekoracyjnych (zasłony, firany, woal itp.). Odbiorcami towarów Spółki są m.in. hurtownie, sklepy, sieci hipermarketów. Spółka wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, nie wykonuje czynności podlegających zwolnieniu z podatku od towarów i usług.
Spółka zatrudnia m.in. pracowników będących przedstawicielami handlowymi. Do zadań przedstawicieli handlowych należy przede wszystkim utrzymanie stałych kontaktów z krajowymi odbiorcami towarów Spółki (m.in. zbierania zamówień, płatności, obsługa reklamacji, przyjmowanie uwag itd.). Każdy z przedstawicieli handlowych zajmuje się określonym rejonem Polski (klientami Spółki prowadzącymi działalność w tym rejonie). Miejsce pracy przedstawicieli handlowych w zawartych z nimi umowach o pracę określone zostało jako terytorium całego kraju (Polski), czas pracy określony jest zadaniowo. Model pracy przedstawicieli handlowych jest następujący. Na początku tygodnia pracy (najczęściej w poniedziałek) wszyscy przedstawiciele handlowi zjeżdżają się do siedziby Spółki na zebrania. Podczas zebrań każdy z przedstawicieli handlowych zdaje relacje z minionego tygodnia pracy, rozlicza się z środków pieniężnych otrzymanych od kontrahentów Spółki, pobiera nowe próbki towarów itd. Następnie po zakończeniu zebrania przedstawiciele handlowi rozpoczynają objazdy po wyznaczonych obszarach działania. Co do zasady poza początkiem tygodnia przedstawiciele handlowi nie zjeżdżają do siedziby Spółki. Rozpoczynają i kończą pracę w miejscu swojego zamieszkania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty