09.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2016, sygn. 3063-ILPP3.4512.97.2016.1.EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP3.4512.97.2016.1.EB

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym z garażem oraz możliwości rezygnacji ze zwolnienia stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2016 r. (data wpływu 12 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym z garażem oraz możliwości rezygnacji ze zwolnienia stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym z garażem oraz możliwości rezygnacji ze zwolnienia stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w dniu 10 grudnia 2003 r. nabył na podstawie aktu notarialnego Rep. A nr (), nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym z garażem w bryle, którą jej poprzedni właściciel (spółka akcyjna) wykorzystywał w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nieruchomość została nabyta w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Przedmiotowa nieruchomość jest siedzibą Wnioskodawcy. W budynku znajdują się biura pracowników administracyjnych oraz pracowników działu wsparcia technicznego (również garaż został zaadaptowany na biura). Dodatkowo jedno z pomieszczeń zostało oddane w najem w ramach czynności opodatkowanej. Zgodnie z zapisami § 4 umowy sprzedaży, sprzedawca nieruchomości zapewnił, iż sprzedaż budynków zwolniona jest od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, albowiem Spółce (sprzedawcy) jako użytkownikowi przedmiotowego budynku nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W okresie od roku 2003 do chwili obecnej w nieruchomości wykonywano konieczne bieżące remonty, wysokość poniesionych kosztów nie przekroczyła 30% wartości nabycia nieruchomości. Spółka planuje sprzedać wyżej wymienioną nieruchomość. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne