Interpretacja indywidualna z dnia 29.11.2016, sygn. 3063-ILPP1-2.4512.141.2016.1.DC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP1-2.4512.141.2016.1.DC
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2016 r. (data wpływu 4 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji pn.: Odbudowa z zabezpieczeniem () jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji pn.: Odbudowa z zabezpieczeniem ()
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty obejmujących zadania z zakresu kultury, w tym (...) ochrony zabytków i opieki nad zabytkami należy do zadań własnych gminy (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 446). Gmina w 2017 r. zamierza zrealizować następującą inwestycję: Odbudowa z zabezpieczeniem (), polegającą na remoncie budynku gospodarczego wpisanego do rejestru zabytków, stanowiącego majątek Gminy.
Zadanie będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, poddziałanie 5.3.1 Dziedzictwo kulturowe i kultura. Gmina pragnie wyjaśnić, że będzie ubiegać się o dofinansowanie wspólnie z tzw. Partnerami w ramach zawartej umowy partnerskiej pomiędzy Gminami oraz parafiami położonymi na terenie wymienionych gmin. Zgodnie z ustaleniami, po otrzymaniu wspomnianego dofinansowania, wydatki związane z realizacją inwestycji będą ponoszone odrębnie przez każdy z podmiotów biorących udział w realizacji przedsięwzięcia. W rezultacie, faktury dokumentujące poniesione przez Gminę wydatki w ramach realizacji ww. inwestycji będą wystawiane na Gminę. Przebudowana w ramach projektu infrastruktura będzie ogólnodostępna dla lokalnej społeczności. Po zakończeniu inwestycji, Gmina planuje nieodpłatnie udostępnić budynek wozowni na potrzeby utworzenia muzeum, w którym będą organizowane wystawy stałe oraz czasowe, za które Gmina nie będzie pobierała opłat wstępu. Ponadto, budynek będzie przeznaczony do nieodpłatnego udostępniania przykładowo na cele spotkań lokalnej społeczności, organizacji imprez kulturalnych. Finansowanie kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury po zakończeniu realizacji inwestycji dokonywane będzie przez Gminę ze środków planu finansowego jednostki budżetowej gminy powołanej do pomocy w realizacji zadań publicznych Urzędu Gminy. Finansowanie kosztów utrzymania obiektu dokonywane będzie ze środków pochodzących z dochodów własnych gminy m.in. z podatku od nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty