Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2016, sygn. 3063-ILPP2-1.4512.89.2016.1.AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP2-1.4512.89.2016.1.AP
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2016 r. (data wpływu 6 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, będący Komornikiem Sądowym przy Sądzie Rejonowym prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko A i B. Egzekucja skierowana została do nieruchomości dłużników.
Przedmiotem egzekucji jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu niemieszkalnego (użytkowego) o PU=408,3 m. Budynek niemieszkalny, o 2 kondygnacjach nadziemnych, bez podpiwniczenia, z wewnętrzną klatką schodową wzniesiony w początkach lat 90-tych (ok. 1992 r.). Lokal pierwotnie był wykorzystywany jako zakład produkcyjny, z zapleczem magazynowym oraz socjalno-biurowym. Obecnie lokal nie jest użytkowany. Obszar, na którym położona jest ww. nieruchomość jest objęty zapisami aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przedmiotowa nieruchomość położona jest na obszarze oznaczonym symbolem 7MNs tereny zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej, szeregowej. Dłużnicy oświadczyli, że nie są podatnikami podatku od towarów i usług i nie prowadzą działalność gospodarczej. Dłużnik A oświadczył, iż na początku lat 90-tych XX wieku najpierw dzierżawili lokal, by ostatecznie go kupić od Lokatorsko-Własnościowej Spółdzielni na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Nieruchomość nabyta była na osoby fizyczne A i B, którzy to prowadzili działalność gospodarczą. Dłużnik oświadczył, iż zakup nieruchomości wliczyli w koszty działalności spółki i odliczyli podatek VAT. Następnie Urząd Skarbowy zakwestionował ten ruch i nakazał zwrot podatku i podatek ten został zwrócony. Nieruchomość wykorzystywana była wyłącznie na prowadzenie działalności gospodarczej do roku 2011, kiedy to spółka ogłosiła upadłość. Wówczas wszystkie dokumenty przekazane zostały syndykowi i dokumenty te znajdują się w Archiwum Państwowym. Nieruchomość nie była nikomu dzierżawiona. Nie było wydatków przekraczających 30% wartości początkowej nieruchomości. Dłużnicy nabyli nieruchomość, grunty natomiast stanowią własność Spółdzielni Lokatorsko-Mieszkaniowej, jest to ograniczone prawo rzeczowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty