Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2016, sygn. ILPP2-3/4512-1-27/16-4/WB, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2-3/4512-1-27/16-4/WB
Stwierdzenie, czy wydzierżawianie przez Wnioskodawczynię nieruchomości należącej do majątku prywatnego stanowić będzie działalność gospodarczą.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani , przedstawione we wniosku z dnia lipca 2016 r. (data wpływu lipca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia sierpnia 2016 r. (data wpływu sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy wydzierżawianie przez Wnioskodawczynię nieruchomości należącej do majątku prywatnego stanowić będzie działalność gospodarczą jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy wydzierżawianie przez Wnioskodawczynię nieruchomości należącej do majątku prywatnego stanowić będzie działalność gospodarczą. Wniosek uzupełniono pismem z dnia sierpnia 2016 r. o wskazanie sposobu przesyłania korespondencji oraz uiszczenie brakującej opłaty od wniosku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT prowadzi działalność gospodarczą. Przeważającą działalnością Zainteresowanej są roboty związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane (kod: 42.99.Z). Zakres prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności nie obejmuje działalności: wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi o kodzie: 68.2; 68.20; 68.20.Z. Ponadto Zainteresowana wraz z małżonkiem jest właścicielem, na zasadzie małżeńskiej wspólności ustawowej, nieruchomości gruntowej. Nieruchomość ta wchodzi w skład majątku prywatnego i nie jest wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej ani przez Wnioskodawczynię, ani jej małżonka. Na nieruchomości rozpoczęto prace budowlane mające na celu wybudowanie budynku biurowego. Nieruchomość zostanie w całości wydzierżawiona, za zapłatą czynszu dzierżawnego, spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikami będą Zainteresowana oraz jej małżonek. Budowę budynku biurowego kontynuować będzie ww. spółka i to ona będzie dokonywać odpisów amortyzacyjnych związanych z inwestycją. Powstały budynek przeznaczony będzie na wynajem powierzchni biurowej. Umowa dzierżawy zawarta zostanie na czas określony, na okres co najmniej 10 lat. Stronami umowy dzierżawy będzie Wnioskodawczyni jako wydzierżawiający oraz ww. spółka jako dzierżawca. Małżonek Zainteresowanej nie będzie stroną umowy dzierżawy, wyrazi jedynie zgodę na zawarcie przedmiotowej umowy przez Wnioskodawczynię. Spółka (dzierżawca) będzie prowadziła w wybudowanym na nieruchomości budynku działalność gospodarczą, polegającą w szczególności na wynajmie powierzchni biurowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty