Interpretacja indywidualna z dnia 06.09.2016, sygn. ILPB1-1/4511-1-15/16-2/SŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1-1/4511-1-15/16-2/SŚ
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2016 r. (data wpływu 8 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od 1989 r. Przedmiotem działalności, zgodnie z kodem PKD nr 68.20.Z, jest wynajem i zrządzanie nieruchomościami takimi jak budynki mieszkalne i mieszkania oraz budynki niemieszkalne. Na dzień dzisiejszy Wnioskodawczyni wynajmuje jeden lokal na cele mieszkalne oraz lokale użytkowe znajdujące się w domu handlowym na cele działalności handlowo-usługowo-gastronomicznej. Obie nieruchomości są wprowadzone do ewidencji środków trwałych i są amortyzowane. Wnioskodawczyni sprzedała inny niż ww lokal mieszkalny, który był wykorzystywany-wynajmowany na cele mieszkalne w prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej od 2001 r. Zakupiony on został w 1999 r. Po zakupie powyższego lokalu Wnioskodawczyni skorzystała z ulgi w postaci tzw. dużej ulgi budowlanej, zatem w prowadzonej działalności gospodarczej lokal ten nie był wpisany do ewidencji środków trwałych i nie był amortyzowany, gdyż odpis amortyzacyjny nie mógł być uznany za koszt podatkowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty