Interpretacja indywidualna z dnia 07.06.2016, sygn. ILPP3/4512-1-76/16-4/DC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/4512-1-76/16-4/DC
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia (odzyskania) podatku VAT w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie ciągu pieszo-rowerowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Powiatu przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2016 r. (data wpływu 14 marca 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 maja 2016 r. (data wpływu 18 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia (odzyskania) podatku VAT w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie ciągu pieszo-rowerowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie ciągu pieszo-rowerowego.
Wniosek uzupełniono w dniu 18 maja 2016 r. o doprecyzowanie opisu sprawy oraz o dowód wpłaty.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Powiat (dalej także: Wnioskodawca) zamierza zrealizować zadanie inwestycyjne, polegające na budowie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż jezdni drogi powiatowej przebiegającej na terenie gminy. Inwestycja będzie miała miejsce na terenie, na którym wyznaczone zostały obszary Natura 2000, tj. obszar oraz obszar. Powiat planuje budowę ścieżki pieszo-rowerowej z udziałem środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działania 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna. Oddanie budowli do użytku pozwoli ukierunkować ruch turystyczny na terenie cennym przyrodniczo, przez co inwestycja służyć będzie nie tylko mieszkańcom, ale i turystom. Obiekt udostępniony zostanie nieodpłatnie, bez żadnych ograniczeń. Poniesione wydatki, w tym w szczególności dotyczące wykonanych robót budowlanych zostaną potwierdzone fakturami zawierającymi VAT. Powiat jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, jednak pomimo to nie będzie miał prawnej możliwości odzyskania podatku naliczonego ani obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ wytworzona infrastruktura w ramach realizacji projektu nie będzie wykorzystywana do działalności opodatkowanej. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wnioskodawca pozbawiony będzie prawa do odliczenia podatku naliczonego tak w czasie realizacji inwestycji, jak i po jej zakończeniu i przyjęciu wytworzonego obiektu do użytkowania, bowiem na żadnym z tych etapów nie wystąpią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wymienione w art. 5 ustawy. Konieczność wydania interpretacji w tym zakresie jest wymagana w celu uznania, że przyszłe wydatki związane z realizacją inwestycji przy współfinansowaniu z ww. źródła, będą wydatkami kwalifikowanymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty