Interpretacja indywidualna z dnia 29.02.2016, sygn. ILPB4/4510-1-6/16-2/DS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/4510-1-6/16-2/DS
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie różnic kursowych w części odnoszącej się do ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz w części odnoszącej się do przychodu podatkowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2015 r. (data wpływu 4 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych:
- jest nieprawidłowe w części odnoszącej się do ustalenia wartości początkowej środków trwałych,
- jest prawidłowe w części odnoszącej się do przychodu podatkowego.
UZASADNIENIE
W dniu 4 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Dnia 19.09.2003 r. Wnioskodawca zawarł umowę leasingu, przedmiotem której były budynki, budowle (hale produkcyjne, hale magazynowe) oraz inne ruchomości znajdujące się w tych budynkach i budowlach, w szczególności wyposażenie techniczne (maszyny, urządzenia) stanowiące na dzień podpisania umowy własność Wnioskodawcy. W umowie Wnioskodawca występuje jako Korzystający.
Opisana we wniosku umowa leasingu miała charakter umowy leasingu zwrotnego. Oznacza to, iż Finansujący przed oddaniem w leasing Wnioskodawcy przedmiotu leasingu najpierw zakupił go od Wnioskodawcy.
Ponieważ przedmiotowa umowa leasingu zawarta została przed zakupem przez Finansującego przedmiotu leasingu, w umowie tej określono warunki na jakich ten zakup nastąpi. Wartość ceny zakupu przez Bank od Leasingobiorcy określono w EURO, natomiast jako kurs rozliczenia na PLN, w świetle umowy, zastosowano kurs kupna walut w Banku będącym Finansującym, na dzień wystawienia faktury przez Wnioskodawcę z tytułu sprzedaży na rzecz Finansującego (Banku) przedmiotu leasingu. Faktura z kolei miała być wystawiona w dniu zawarcia umowy sprzedaży przedmiotu leasingu przez Wnioskodawcę (Korzystającego) na rzecz Finansującego (Banku). Faktura dokumentująca sprzedaż przez Wnioskodawcę przedmiotu leasingu na rzecz Finansującego, wystawiona była PLN, gdzie wartość określoną w umowie leasingu w EURO przeliczono na podstawie kursu określonego w umowie leasingu, czyli wg kursu kupna walut EURO u Finansującego (Banku) na dzień dokonania sprzedaży. Umowę zawarto na czas oznaczony 144 miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekazano Korzystającemu przedmiot leasingu. Przedmiot leasingu przekazany został Korzystającemu dnia 19.12.2003 r. Wcześniej, dnia 10.12.2003 r. Korzystający (Wnioskodawca) dokonał sprzedaży przedmiotu leasingu na rzecz Finansującego (zwanego również Bankiem). Wartość przedmiotu leasingu określono w kwocie ustalonej w EURO.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty