02.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2016, sygn. ITPP1/4512-587/16-2/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-587/16-2/BK

Interpretacja przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową budynku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2016 r., (data wpływu 23 sierpnia 2016 r.) uzupełnionym w dniu 28 października 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową budynku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową budynku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Na podstawie pozwolenia na budowę budynku usługowego z mieszkaniem dla właściciela w miejscowości, ul, działka 371/4, udzielonego przez Starostę Powiatu z dnia 16 listopada 2015 r., nr /. przystąpił Pan do budowy. Wszystkie zakupione materiały wraz z robocizną były dokumentowane fakturami, od których to faktur odliczył Pan podatek od towarów usług na podstawie przepisów ustawy o VAT oraz informacji uzyskanej w urzędzie skarbowym. Budynek ma dwie kondygnacje: parter i poddasze. Parter przeznaczony jest na działalność usługową tj. sprzedaż lodów i gofrów z sala dla klientów i obsługi wraz z pomieszczeniami gospodarczymi i socjalnym. Poddasze według projektu miało być mieszkaniem dla właściciela, które to mieszkanie przeznaczył Pan w trakcie budowy na pokoje turystyczno-rekreacyjne. Łączy się to z przeznaczeniem całości budynku na działalność gospodarczą w całości opodatkowaną podatkiem VAT i podatkiem dochodowym. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT od 2014 r. Przeznaczenie sposobu wykorzystywania części poddasza przeznaczonej pierwotnie na mieszkanie zostało dokonane decyzją w miesiącu maju 2016 r. w trakcie budowy. Za datę zmiany przeznaczenia poddasza przyjął Pan dzień 1 maja 2016 r. w trakcie trwania budowy. Budynek usługowy zgłoszony został w Starostwie Powiatowym o wydanie decyzji na pozwolenie o użytkowanie przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych budynku usługowego z lokalem mieszkalnym (z przeznaczeniem na działalność gospodarczą) w dniu 1 lipca 2016 r. W dniu 14 lipca 2016 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o udzieleniu pozwolenia na użytkowanie budynku z zaznaczeniem, że w terminie do dnia 30 czerwca 2017 r. nakazuje wykonanie robót budowlanych w postaci:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne