16.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2016, sygn. 0461-ITPB1.4511.879.2016.1.WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB1.4511.879.2016.1.WM

Czy w opisanym przypadku występuje działalność gospodarcza? Czy w omawianym przypadku przychody ze sprzedaży licencji programu można zakwalifikować jako przychód z praw autorskich?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 października 2016 r. r. (data wpływu 27 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów do jakiego należy zaliczyć przychody z tytułu udostępnienia aplikacji komputerowej na zasadzie licencji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2016 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów do jakiego należy zaliczyć przychody z tytułu udostępnienia aplikacji komputerowej na zasadzie licencji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca pracuje zawodowo na pełnym etacie. Praca ta jest głównych źródłem dochodów Wnioskodawcy, nie prowadzi on działalności gospodarczej. Poza godzinami pracy zawodowej całkowicie samodzielnie Wnioskodawca stworzył program komputerowy o charakterze użytkowym przeznaczonym do wykorzystania na komputerach stacjonarnych, jak i mobilnych. Wynikiem pracy programu jest tekst zawierający automatyczną interpretację horoskopu. Dostęp do programu jest sprzedawany tylko przez Internet, przez stronę www. Sprzedaż odbywa się na zasadzie udzielenia odpłatnej licencji ważnej na całym świecie przez określony okres czasu. W sprzedaży licencji pośredniczy polski ... (...), który za każdą transakcję pobiera kilka procent prowizji. Podmiot ten (...) gromadzi środki ze sprzedaży licencji i co jakiś czas wypłaca je na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Podmiot ten (KIP) nie posiada praw autorskich ani żadnych praw własności intelektualnej obejmujących ten program komputerowy i nie ponosi odpowiedzialności za jego wsparcie i obsługę. Każda transakcja jest rejestrowana, ale Wnioskodawca nie jest w stanie określić tożsamości użytkownika końcowego, gdyż często dane osobowe są niekompletne (pseudonim, mail).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne