Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2016, sygn. 0461-ITPP3.4512.631.2016.1.AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP3.4512.631.2016.1.AB
Opodatkowanie planowanej sprzedaży udziału we własności nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2016 r. (data wpływu 13 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału we własności nieruchomości - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału we własności nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
We wrześniu 2010 r. Wnioskodawca otrzymał w spadku po zmarłym ojcu 1/3 nieruchomości, którą stanowi działka zabudowana budynkami mieszkalno-usługowymi. Pozostali spadkobiercy to matka i brat Wnioskodawcy, którzy odziedziczyli tę nieruchomość po 1/3 części. Wkrótce po śmierci ojca Wnioskodawcy (zmarł w dniu 2 lutego 2010 r.) matka z bratem Wnioskodawcy jako potencjalni spadkobiercy użyczyli Wnioskodawcy swoich części ww. nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej. Część budynków zajmował na mieszkanie dla siebie i rodziny, a część na siedzibę i miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, w tym na wynajem pokoi (usługi krótkotrwałego zakwaterowania). Do działalności wykorzystywał również teren przy budynkach na pole namiotowo-campingowe w okresie letnim, gdyż nieruchomość zlokalizowana jest blisko morza. Wnioskodawca otrzymał spadek 30 września 2010 r. Z uwagi na brak geodezyjnego jak i fizycznego podziału nieruchomości na 3 części, Wnioskodawca razem z matką i bratem postanowił sprzedać nieruchomość jako całość. Nieruchomość wystawili do sprzedaży i otrzymali korzystną ofertę kupna przez dewelopera. W dniu 2 lutego 2016 r. podpisali umowę przedwstępną sprzedaży z terminem zawarcia umowy sprzedaży do dnia 10 lutego 2017 r. W tym samym dniu tzn. 2 lutego 2016 r. z kupującym została zawarta umowa dzierżawy tej nieruchomości. Umowa dzierżawy zawarta została do dnia 10 lutego 2017 r. W umowie dzierżawy zostały zawarte pełnomocnictwa dotyczące udzielenia stronie kupującej zgody na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy Prawo Budowlane. Oddając nieruchomość w dzierżawę wyrazili również zgodę, aby strona kupująca miała prawo do używania i pobierania pożytków z nieruchomości. W kwietniu 2016 r. Wnioskodawca wraz ze swoją rodziną opuścił nieruchomość, a wydzierżawiający wyburzył budynki, wybudował domki letniskowe i prowadzi tam działalność gospodarczą. Wnioskodawca od 2010 r. nieprzerwanie prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty