Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2016, sygn. 0461-ITPB1.4511.765.2016.1.DR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB1.4511.765.2016.1.DR
Czy sprzedaż mieszkania, o którym mowa we wniosku będzie opodatkowana zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym transakcja ta będzie korzystać ze zwolnienia z podatku z uwagi na fakt, że pomiędzy zbyciem mieszkania a końcem roku, w którym nastąpiło nabycie działki, na której mieszkanie owe zostało wybudowane upłynął okres dłuższy niż pięć lat?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2016 r. (data wpływu 13 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 września 2016 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
We wrześniu 2008 r. Wnioskodawca nabył do majątku osobistego działkę budowlaną. Wobec tego, że prowadził działalność gospodarczą, w zakres której wchodziło budowanie i sprzedaż mieszkań postanowił ową działkę wykorzystać w ramach tejże działalności. Na działce tej zbudowane zostały budynki mieszkalne z ośmioma mieszkaniami. Wydatki na budowę mieszkań nie obciążały kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, były księgowane jako nakłady inwestycyjne i co rok inwentaryzowane. Z chwilą zakończenia inwestycji każdy lokal został wyceniony w oparciu o wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych oraz wartości ułamkowej części gruntu, która do każdego lokalu była przypisywana z chwilą zbycia. Jeden z lokali mieszkalnych od początku miał służyć potrzebom mieszkaniowym Wnioskodawcy. W związku z tym z chwilą przekazania mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe zostało dokonane stosowne rozliczenie podatku od towarów i usług. Nakłady inwestycyjne zaewidencjonowane w PKPiR zostały pomniejszone o odpowiednią wartość ułamkową poniesionych nakładów inwestycyjnych, co stanowiło równowartość wydatków na budowę tego mieszkania. Do mieszkania przypisana została również ułamkowa wartość gruntu. Wskutek tych czynności nakłady na wybudowanie tego mieszkania oraz zakupu przynależnej do niego ułamkowej wartości gruntu nigdy nie zostały zaksięgowane jako koszty uzyskania przychodów. W 2016 roku mieszkanie owo zostało zbyte jako składnik majątku osobistego Wnioskodawcy, nie związany z działalnością gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty