14.10.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2016, sygn. ITPB3/4510-389/16-3/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-389/16-3/DK

1) Czy opisane w stanie faktycznym składniki majątku powiązane organizacyjnie i funkcjonalnie w zakład gospodarowania odpadami w spółce M w X, wydzierżawiony obecnie do D Sp. z o.o. w Y, stanowią zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a ich zbycie będzie podlegało opodatkowaniu?2) Czy opisane w stanie faktycznym składniki majątku powiązane organizacyjnie i funkcjonalnie w zakład gospodarowania odpadami w spółce M w X, wydzierżawiony obecnie do D Sp. z o.o. w Y, stanowią zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a ich zbycie będzie podlegało opodatkowaniu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2016 r. (data wpływu 18 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie powstania przychodu w związku z planowanym wniesieniem aportu do spółki kapitałowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z planowanym wniesieniem aportu do spółki kapitałowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

M Sp. z o.o. w X jest spółka komunalną, w 100% własnością Gminy X, powstałą przez wyodrębnienie części majątku Gminy X. Przedsiębiorstwo zajmuje się dwoma rodzajami działalności mianowicie produkcją i dystrybucją ciepła oraz prowadzeniem wysypiska, wraz z utylizacją odpadów. W związku z budową w Y nowoczesnego zakładu utylizacji odpadów, Gminy Y, Z i X podjęły uchwałę o powołaniu międzygminnej spółki celowej dla zbiórki, magazynowania i utylizacji odpadów, w skład której gminy Y Z i X wniosą majątek na który składają się wysypiska odpadów w tych miejscowościach, w zamian za udziały w spółce międzygminnej. Ze strony X, ponieważ Gmina X przekazała nieruchomości i ruchomości związane z wysypiskiem odpadów do spółki M sp. z o.o., w wykonaniu zobowiązania Gminy X, to spółka M wniesie do spółki międzygminnej składniki majątku związanego z wysypiskiem odpadów stanowiące obecnie jej własność. Składniki te stanowią w ocenie wnioskodawcy zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Składniki majątku związane z wysypiskiem odpadów w X powiązane są tylko i wyłącznie ze sferą działalności spółki dotyczącą prowadzenia wysypiska odpadów. Składniki te spółka ma zamiar wnieść aportem jako zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa do D Sp. z o.o. z siedzibą w Y w zamian za udziały. Obecnie ta część majątku spółki powiązana z działalnością w zakresie składowania i utylizacji odpadów, która w przyszłości ma stanowić aport została, odpłatnie wydzierżawiona D Sp. z o.o. do którego w przyszłości nastąpi wniesienie tej części majątku w przekonaniu wnioskodawcy stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W skład tej części wyodrębnionego mienia wchodzą:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne