Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2016, sygn. ITPP1/4512-560/16-1/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-560/16-1/MS
Interpretacja indywidualna w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku jako rolnik ryczałtowy w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej jako podatnik VAT czynny.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2016 r. (data wpływu 11 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku jako rolnik ryczałtowy w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej jako podatnik VAT czynny jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 sierpnia 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku jako rolnik ryczałtowy w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej jako podatnik VAT czynny.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Posiada Pani gospodarstwo rolne o powierzchni ha i od lipca 1996 r. wykonuje działalność rolniczą, w zakresie produkcji roślinnej. Opłaca Pani podatek rolny i składki ubezpieczeniowe do KRUS. W związku z prowadzoną działalnością rolniczą dokonywała Pani sprzedaży produktów roślinnych, wyprodukowanych wyłącznie w swoim gospodarstwie i z tego tytułu była rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Przy sprzedaży wyhodowanych produktów dla nabywcy będącego czynnym podatnikiem VAT, zgodnie z art. 115 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy otrzymywała Pani zryczałtowany zwrot podatku VAT, na podstawie faktur VAT RR wystawianych przez nabywcę. Z tytułu wykonywania działalności rolniczej nie jest Pani zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie składała Pani w Urzędzie Skarbowym druku VAT RR i nie rezygnowała z przysługującego prawa do zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 powołanej ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty