27.10.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.10.2016, sygn. ITPP1/4512-594/16/RH, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-594/16/RH

Czy Gmina będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT związanego z wydatkami na realizację projektu w zakresie zakupu i instalacji kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych osób fizycznych oraz usług nadzoru inwestorskiego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2016 r. (data wpływu 24 sierpnia 2016 r.), uzupełnionym w dniu 20 października 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2016 r., został złożony uzupełniony w dniu 20 października 2016 r., ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku w związku z realizacją projektu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina S. jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, co miesiąc składa deklaracje VAT - 7 do Urzędu Skarbowego . Faktury za usługi, które sprzedaje z gospodarowania majątkiem są wystawiane przez Urząd Miejski w S.

Gmina S. zrealizowała zadanie:

  1. Instalacja kolektorów słonecznych w miejscowości S.

Realizacja zadania polegała na zakupie i montażu kolektorów słonecznych w miejscowości S. na budynkach mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m kw. [68 zestawów kolektorów słonecznych z czego: 30 zestawów stanowi pakiet 1 (zestaw A ), 32 zestawy stanowi pakiet 2 (zestaw B ), 6 zestawów stanowi pakiet 3 (zestaw C )], które stanowią własność prywatną na terenie Gminy (w ramach projektu wykluczone zostały budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza). Właścicielem instalacji solarnych jest Gmina i pozostaną one jej własnością przez okres 5 lat (okres trwałości projektu) od daty zakończenia projektu, po zamontowaniu ich na budynkach osób prywatnych. Właściciele budynków wyrazili zgodę na zamontowanie zestawów solarnych na nieruchomościach, co zostało sformalizowane w umowie cywilnoprawnej z właścicielami budynków, zawierającej zapisy dotyczące nieodpłatnego użyczenia części nieruchomości niezbędnej do zainstalowania zestawu instalacji solarnej. Gmina podpisała umowy z właścicielami budynków określające obowiązki stron w zakresie realizacji projektu. Po upływie okresu trwałości projektu (5 lat) kompletny zestaw solarny zamontowany na nieruchomości przejdzie na własność właściciela nieruchomości. Mieszkańcy biorący udział w projekcie są zobowiązani do właściwej eksploatacji zainstalowanych urządzeń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne