Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2016, sygn. ITPP2/4512-551/16/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-551/16/AJ
1) Czy planowana sprzedaż nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? 2) Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie okaże się pozytywna, czy istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku, a jeśli tak to na jakich zasadach?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2016 r. (data wpływu 9 sierpnia 2016 r), uzupełnionym w dniu 12 września 2016 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy wynajmowanej części budynku mieszkalnego oraz braku opodatkowania dostawy pozostałej części budynku wykorzystywanej na potrzeby mieszkaniowe jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 12 września 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy wynajmowanej części budynku mieszkalnego oraz braku opodatkowania dostawy pozostałej części budynku wykorzystywanej na potrzeby mieszkaniowe.
We wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Jest Pani właścicielką nieruchomości położonej w S. przy ul. P. zabudowanej budynkiem mieszkalnym, w którym część pomieszczeń ma charakter użytkowy.
Przedmiotowy budynek nabyła Pani w 1994 r. w drodze umowy zamiany oraz drodze umowy sprzedaży, wraz z ówczesnym mężem do majątku wspólnego. Sprzedającymi były osoby nie będące podatnikami podatku od towarów i usług. Następnie w 1999 r., wspólnie z mężem, zawarła Pani umowę o rozdzielności majątkowej i ustanowiono odrębną własność trzech lokali. Dwa z tych lokali przeznaczone były na wyłączną własność Pani, jeden lokal na wyłączną własność Pani męża. W 2002 r. dokonała Pani, wspólnie z mężem, zniesienia odrębnej własności lokali, a następnie zniesienia współwłasności w ten sposób, że cała nieruchomość przypadła wyłącznie Pani, bez spłat i dopłat. Powyżej opisane transakcje nie były przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Nieruchomość nabyta została do Pani majątku prywatnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty