Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2016, sygn. ITPP1/4512-556/16/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-556/16/KM
Czy transakcja polegająca na nabyciu przez Wnioskodawcę wierzytelności podmiotu trzeciego w celu jej dalszej odsprzedaży oraz polegająca na zbyciu wierzytelności przez Wnioskodawcę na rzecz podmiotu trzeciego będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z póżn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2016 r. (data wpływu 9 sierpnia 2016 r.), uzupełnionym w dniu 10 października 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla czynności sprzedaży wierzytelności nabytych uprzednio w celu dalszej odsprzedaży jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 sierpnia 2016 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 10 października 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla czynności sprzedaży wierzytelności nabytych uprzednio w celu dalszej odsprzedaży.
W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca zawarł z funduszem sekurytyzacyjnym umowę sprzedaży wierzytelności przysługującej temu funduszowi w stosunku do spółki będącej podmiotem trzecim. W stosunku do przedmiotowej wierzytelności od kilku lat bezskutecznie toczyło się postępowanie egzekucyjne prowadzone przez cedenta. W konsekwencji szanse na odzyskanie przedmiotowej wierzytelności pieniężnej w całości są - w ocenie Wnioskodawcy niewielkie. Ustalona w umowie sprzedaży cena sprzedaży wierzytelności była niższa niż jej wartość nominalna. Biorąc pod uwagę charakter wierzytelności różnica pomiędzy wartością nominalną wierzytelności, a ceną określoną w umowie sprzedaży odzwierciedla rzeczywistą ekonomiczną wartość wierzytelności w chwili zawarcia umowy sprzedaży. Z tytułu zawarcia umowy sprzedaży wierzytelności nie istniała żadna odpłatność (nie zostało zapłacone dodatkowe wynagrodzenie ponad cenę wierzytelności określoną w umowie sprzedaży). Była to zatem zwykła sprzedaż wierzytelności bez wynagrodzenia z tytułu sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty