25.07.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2016, sygn. ITPP2/4512-348/16/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-348/16/AW

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz braku obowiązku pomniejszenia podatku naliczonego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko & przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2016 r. (data wpływu 18 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz braku obowiązku pomniejszenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz braku obowiązku pomniejszenia podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne oraz zdarzenia przyszłe.

Spółka specjalizuje się w produkcji mięs i przetworów drobiowych. Spółka jest zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług oraz jako podatnik VAT UE. Składa deklaracje VAT w okresach miesięcznych. W ramach prowadzonej działalności dokonuje m.in. wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej również WNT). Spółka zawiera z podmiotami z UE umowy na dostawę towarów, m.in. sprzętu, wyposażenia, urządzeń, maszyn. Zdarza się, że w ramach ww. umów Spółka uiszcza, a także w przyszłości będzie uiszczać wpłaty, które stanowią zaliczki na poczet ceny sprzedaży. Wpłaty te są i w przyszłości będą dokonywane przed faktyczną dostawą oraz mogą być udokumentowane przez kontrahenta fakturami zaliczkowymi. Faktury takie dokumentują zapłacone zaliczki lub stanowią swoiste wezwanie do zapłaty - są wystawione przed zapłatą przedpłaty. Istnieje możliwość, że kwoty zaliczek udokumentowanych fakturami obejmą 100% wartości zamówionego towaru. Możliwa jest również jedna przedpłata (zaliczka) na całość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne