26.08.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2016, sygn. ITPP3/4512-300/16/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4512-300/16/EB

Zwolnienie od podatku świadczonych usług (jako podwykonawca) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2016 r. (data wpływu 7 czerwca 2016 r.), uzupełnionym w dniach 27 lipca i 5 sierpnia 2016 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 27 lipca i 5 sierpnia 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług.

We wniosku oraz jego uzupełnieniach przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria Radcy Prawnego. Jako radca prawny świadczy Pani usługi pomocy prawnej, o których mowa w art. 4 w związku z art. 6 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, tj. udzielania porad prawnych, sporządzania opinii prawnych, opracowywania projektów aktów prawnych, występowania przed sądami i urzędami. W PKD odpowiada to pojęciu Działalności prawniczej oznaczonej kodem 69.10.Z. Za wszelkie opinie, porady, wystąpienia przed sądami wystawia Pani faktury VAT ze stawką 23%, odprowadza Pani podatek VAT należny i podatek dochodowy od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Od początku prowadzenia działalności gospodarczej, oprócz usług prawniczych w CEIDG została wpisana działalność szkoleniowa, oznaczona kodem 85.59.B. pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. W ramach tej działalności prowadzi Pani szkolenia dla uczelni wyższych, firm szkoleniowych, szkół zawodowych. Są to szkolenia zawodowe dla określonych grup odbiorców, np. pracowników samorządowych, kierowników i kandydatów na kierowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, dla kandydatów na rodziców zastępczych, dla techników administracji. Kancelaria nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy o systemie oświaty. Wniosek dotyczy szkolenia specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej, które organizowane i prowadzone jest przez różne podmioty (szkoły wyższe, firmy szkoleniowe, posiadające akredytację, zgodę), ale nie przez Kancelarię Radcy Prawnego. Pani prowadzi tylko zajęcia i sprawuje nadzór nad stroną merytoryczną, na podstawie umowy zlecenia. Wystawia Pani fakturę na podmiot, który organizuje szkolenie. Natomiast firma szkoleniowa organizująca szkolenie wystawia fakturę na:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne