Interpretacja indywidualna z dnia 13.06.2016, sygn. ITPB3/4510-186/16/MKo, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-186/16/MKo
Czy w świetle przedstawionego powyżej opisu zdarzenia przyszłego wartość niespłaconych zobowiązań, które nie ulegną przedawnieniu, zaś wierzyciele nie wyrażą zgody na ich umorzenie (w tym na zwolnienie z długu) na dzień zakończenia likwidacji i wykreślenia z rejestru spółek będzie stanowić dla Spółki przychód podatkowy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2016 r. (data wpływu 20 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki kapitałowej w przypadku pozostania po jej przeprowadzeniu niespłaconych zobowiązań jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 kwietnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki kapitałowej w przypadku pozostania po jej przeprowadzeniu niespłaconych zobowiązań.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, posiadający status spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji (dalej również: Spółka) jest podmiotem posiadającym osobowość prawną, mającym siedzibę w Polsce oraz podlegającym w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tj. podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu).
Spółka została postawiona w stan likwidacji w celu doprowadzenia do jej wykreślenia z rejestru zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Działania likwidatora (czynności likwidacyjne), zgodnie z art. 282 § 1 k.s.h. mają zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty